Nerede Ne Var ?

Foça’nın tam karşısına düşen İncir Adası Foça’nın altı adasından biri ve aynı zamanda sit alanı... Bir tarafı yeşilliklerle kaplı bu küçük adada şık restoranlar yok; ama her türlü balık çeşidini yiyebileceğiniz küçük, derme çatlı lokantalar mevcut... Ayrıca deniz kenarında, tahta masalar üzerinde balık ızgara yiyebilirsiniz.

Bunun dışında İncir Adası ve diğer adalarda denize girmek için son derece uygun koylar bulunuyor. Bu adalar aynı zamanda akdeniz foklarının da yaşadıkları yerlerden... Foklar en çok Siren ve Orak kayalıklarında bulunuyor. Adalar fokların yanısıra martılara da ev sahipliği yapıyor.

Özellikle İncir Adası’nda güneşin batışı muhteşem... Foça kendine has mimari özellikler taşıyan ve bir kısmı artık kullanılmayan evleriyle ünlü... Burada görülmesi gereken yerlerin başında Taş Ev geliyor. Taş Ev, Foça’ya 10 km’lik bir mesafe kala karşınızda beliriyor. Siren Kayalıkları denilen ve fok balığına benzeyen kayalıklar vakti olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden...

Bu kayalıkların en dikkat çekeni Orak Adası’nda bulunan kayalıklar... Yine bir başka görülmesi gereken yer de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Fatih Camii... Camii, tarih severlerin gözde ziyaret yerlerinden... Dünyanın en eski tiyatrosu olduğu düşünülen tiyatro ile, Athena ve Kibele Tapınakları’nda kazı çalışmaları devam ediyor.